

MC74HCT14ADTR2G
Manufacturer:
On Semiconductor
Mfr.Part #:
MC74HCT14ADTR2G
Description:
Logic Gates, Inverters TSSOP-14 SMD/SMT Buffer, Inverter, Schmitt Trigger 74HCT Low Level Output Current:4 mA High Level Output Current:-4 mA Logic Level - Low:0.5 V to 0.6 V Logic Level - High:1.9 V to 2.1 V
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 48 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 32 ns |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Gates | 6 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74HCT |
| Logic Level - Low | 0.5 V to 0.6 V |
| Logic Level - High | 1.9 V to 2.1 V |
Stock: 206
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23169
Ext.Price$0.23169
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23169 | $0.23169 |
| 10 | $0.16244 | $1.62440 |
| 50 | $0.14239 | $7.11950 |
| 100 | $0.12482 | $12.48200 |
| 500 | $0.10943 | $54.71500 |
| 1000 | $0.10516 | $105.16000 |
| 3000 | $0.09990 | $299.70000 |
| 5000 | $0.09490 | $474.50000 |
